Przejdź do treści

Wakacyjne zabawy – czas, start!

Wakacyjne zabawy

Bogaci w kilkuletnie już doświadczenie możemy spokojnie polecić Wam kilka fajnych sposobów na spędzanie wakacyjnego czasu w przerwach od lodów, wycieczek krajoznawczych, szalonych przygód w parkach rozrywki czy placów zabaw :). Oto one:

Gdy przyjdzie dzień, w którym skończą się Wam już wszystkie kartki, sklep będzie zamknięty, a dzieci uprą się, żeby koniecznie malować (tak mniej więcej było u nas)… Zaproponuj im pomalowanie muszelek, lub kamieni. Gwarantuję, że taka zabawa pochłonie całą Waszą rodzinę. W końcu trzeba znaleźć odpowiedni materiał do malowania, a następnie wybrać tematykę. Możecie po prostu zrobić barwne muszle/kamienie lub stworzyć z nich coś więcej. U nas powstawały np. ludziki, zwierzątka, a nawet autka. Z dwóch identycznych muszelek możecie wyczarować motylka, a napotkany na wycieczce kamyk przemienić w biedronkę. Bawcie się i wymyślajcie do woli.

Malowanie muszelek
Muszelkowe dzieła sztuki

Muszelkowy zawrót głowy – nasza wakacyjna galeria muszelek pełna kolorowych pomysłów

Jeśli macie już powyżej dziurek w nosie budowanie zamków, to mamy dla Was świetną alternatywę. Z piasku/kamieni i innych morskich lub rzecznych skarbów może powstać dużo więcej. Uruchomcie wyobraźnię! My w tym roku zbudowaliśmy np. piękną rybkę i syrenkę. Z piachu i kamieni powstało także kilka odlotowych pojazdów, domek, a nawet lodziarnia! Do ozdabiania używaliśmy też wszystkiego, co wpadło nam w ręce, a były to: muszelki, kamyczki, glony a nawet patyczki.

Piaskowa rybka
Budowanie rybki

Gdzie jest Nemo :)?! – To nasza wariacja na temat bajki z przesympatyczną rybką Nemo

Lodziarnia
Kamienny domek

Nasza cudowna lodziarnia, która przyciągała tłumy chętnych 🙂 oraz (jak to Hania określiła) starożytny domek z kamienia 🙂

Syrena
Syrenka z piasku

Syrenka o bujnej, glonowej fryzurze, którą w końcu zabrało nam morze…

Nie tylko kartka papieru może być świetnym tworzywem. My do zabawy w tym roku używaliśmy również tekturowych talerzyków i ręcznika papierowego :).

Jeśli zabraliście ze sobą flamastry, to z powodzeniem możecie wykonać jeden z fajniejszych kolorowych eksperymentów, jakie znam.

Przygotujcie kawałek ręcznika papierowego, lub papieru toaletowego o szerokości około 10 cm i długości mniej więcej 20 cm. Papier zagnijcie na zakładkę (tworząc coś w rodzaju plisy). Teraz ułóżcie wraz z dzieckiem flamastry tak, by tworzyły tęczę. Następnie pomalujcie papier w kolorowe paski. Rozłóżcie go i wsadźcie do dwóch szklanek napełnionych mniej więcej do połowy wodą.

tęczowy eksperyment
Eksperyment z tęczą

Tęczowy eksperyment do dzisiaj jest powtarzany w naszym domu. Polecamy eksperymentować też z formą. U nas ostatnio pojawiły się tęczowe kwiatki 🙂

Teraz obserwujcie, jak powstaje tęcza. W wyniku namaczania papieru kolory po obu stronach papieru zaczną „wędrować”, aż w końcu połączą się tworząc piękną tęczę :). Ten eksperyment jest tak fajny, że dzieciaki chcą go powtarzać w nieskończoność.

Z papieru, jak zapewne się domyślacie mogą powstawać przeróżne rzeczy. I tak szukając w internecie inspiracji znalazłam super pomysły z użyciem tekturowych talerzyków. Gorąco polecamy wykonać z nich pizzę oraz składniki na nią (wytnijcie je sobie osobno). Dzięki temu będziecie mogli bawić się w komponowanie różnych smaków tego włoskiego dania.

pizza z papieru
Pizza DIY - papier

Papierowa pizza idealna do zabawy w małego kucharza!

Z ciekawych i łatwych w wykonaniu, polecamy również arbuza, którego wystarczy pomalować a następnie pociąć na równe trójkąciki. W taki sposób będziecie mogli się nim wszyscy poczęstować :).

Arbuz z papieru
Tekturowy arbuz do zabawy

Komu kawałek? Arbuz z papierowego talerzyka to hit wakacyjnych przyjęć 😉

Może jest ktoś chętny do stworzenia restauracji?! Danie główne i deser już macie :). Teraz tylko wystarczy podzielić się na role i dobra zabawa murowana.

Praktycznie każdej naszej wycieczce towarzyszy marudzenie – a daleko jeszcze? A kiedy dojdziemy? Bolą mnie nóżki! Chcę usiąść! Chcę coś do jedzenia! Piciu!

Brzmi znajomo :)?

Na takie słodkie marudy mobilizująco działa obietnica jakiejś przygody. Jeśli więc znajdziecie w sobie jeszcze dodatkowo odrobinę siły, to możecie pobawić się w poszukiwaczy skarbu.

Mapa skarbu
Wycieczkowa mapa skarbu

Mapa skarbów. Dla wzmocnienia efektu – podpalona na brzegach i postarzona esencją z herbaty

Przed wycieczką przygotujcie dla dzieci mapę skarbu i zabierzcie ją ze sobą. Róbcie przystanki, by wraz z dziećmi szukać wskazówek, np. poszukajcie mchu na drzewach, który wskaże Wam kierunek. Gdy dojdziecie do celu rozdzielcie się, by jedno z rodziców mogło znaleźć kryjówkę na skarb (duży kamień, wystający korzeń, lub norkę w ziemi). Skarbem może być zarówno przekąską, jak i drobna zabawka. Nie musicie silić się na coś wystrzałowego. W tej zabawie chodzi głównie o stworzenie aury tajemniczości i motyw poszukiwania. Od Was też zależy jak poprowadzicie tę zabawę.

Mam nadzieję, że udało się nam podpowiedzieć kilka ciekawych pomysłów, które sprawią, że w te wakacje będziecie się świetnie bawić, a co za tym idzie – także pielęgnować wspólne, rodzinne chwile :). Tego Wam życzę!

Kurka Bajdurka - memo

A na wakacyjną nudę polecamy także naszą nowość„Kurkę Bajdurkę – memo”. To wspaniała gra memory dla całej rodziny, w którą można grać aż na 3 różne sposoby:

  1. Klasyczne memory
  2. Znajdywanie różnic
  3. Układanie historii

W sprzedaży już wkrótce :)!

Jeśli macie ochotę przeczytać o tym, jak dobrze spakować małego podróżnika, to zapraszam do wpisu:

WAKACYJNY NIEZBĘDNIK MAŁEGO PODRÓŻNIKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *