Przejdź do treści

Książkowe zabawy DIY – czyli jak dobrze bawić się (z) książką

Nieformalny miesiąc książki to idealny pretekst do organizowania różnych aktywności z książką w tle. Jeśli więc tak jak i my jesteście miłośnikami literatury dla małych i dużych, to zachęcam Was gorąco do wspólnej zabawy. Mamy kilka super pomysłów, którymi chętnie się podzielimy :).

Jeśli czasem do Waszego domu zagląda widmo nudy, a dzieci dopada tzw. „głupawka”, to z pewnością zaczynacie gorączkowo zastanawiać się nad tym, co zrobić, by zaradzić nieuchronnie zbliżającej się katastrofie. I tu właśnie przychodzimy Wam na ratunek :)! Mamy dla Was zestaw naprawdę fajnych i kreatywnych zabaw, które pomogą nie tylko przezwyciężyć te wszystkie codzienne kryzysy nudy, ale i nawet rozruszać np. urodzinową imprezę, a co najważniejsze – uniknąć tym samym przejścia przez Wasze mieszkanie/dom tornada, które pochłonie wszystko, co znajdzie na swojej drodze ;). Przy dobrej organizacji i skromnych umiejętnościach przywódczych 🙂 opanujecie chaos, a dzieciaki będą szczęśliwe, że mają dobrze zorganizowany czas.

Ale jak bawić się (z) książką???

Być może co poniektórym trudno uwierzyć w to, że z książką w ręku można się świetnie bawić ;). No bo przecież jeśli czytasz dziecku, to w skupieniu (z wielkim trudem ;)) i najczęściej do poduszki. Masz 100% rację i tak do tego podchodzi większość rodziców. Pomyśl jednak, co by było, gdyby otworzyć się na inne możliwości i zerwać z przekonaniem, że książka to nie zabawka? Uwolnijcie swoją wyobraźnię i dajcie się porwać możliwościom, jakie daje nam literatura :). Sami zobaczcie, jakie to proste!

Książkowe pomysły na zabawy kreatywne

Zabawy z literaturą to świetny sposób na zainteresowanie naszych dzieci słowem pisanym. Jeśli pokażesz maluchom, że książka to fajna sprawa, to z pewnością będą do niej wielokrotnie wracały, a nawet same się o nią upominały. Znamy z autopsji :). Takie kreatywne podejście do tekstu wpisuje się też idealnie w zasadę aktywnego czytania przechodząc tym samym w aktywną grę z tekstem.

Wybierz znany Twoim dzieciom fragment książki i poproś, by na jego podstawie stworzyły:

– obrazek/ilustrację do książki

lub

– portret

Wybraliście opcję sportretowania bohatera Waszego ulubionego opowiadania (np. Pipi, Kubuś Puchatek, Calineczka, czy Mała Syrenka)? Świetnie – zastanówcie się teraz wspólnie, jakie cechy ma ta postać i jak je można przedstawić.

Ucho – oko  czyli zabawy plastyczne na podstawie fragmentów tekstów

Dzieciom do wykonania tego zadania – oprócz standardowych kredek czy farb – możecie przygotować ciekawe pomoce plastyczne, takie jak np. brokat, patyczki do czyszczenia uszu, watę, płatki kosmetyczne, wstążki, piórka, nakrętki, stare guziki, kawałki materiału, folię spożywczą jednym słowem, co nawinie się Wam pod rękę.

Po skończonej zabawie możecie zrobić wystawę Waszych prac. My bardzo często rozwieszamy sznurek pomiędzy lampami i za pomocą klamerek na pranie przyczepiamy prace dzieci. W ten oto prosty sposób mamy galerię sztuki we własnym domu :).

Znaną wszystkim grę w zimno-ciepło można dostosować do wybranej opowieści dla dzieci. My jakiś czas temu podczas imprezy urodzinowej naszej córki zaplanowaliśmy ją w kontekście bajki o Piotrusiu Panu.

Scenariusz do takiej zabawy możecie stworzyć sami. Ale jeśli nie macie na to siły, to skorzystajcie z naszego „gotowca”:

Poszukiwacze skarbów  Zabawa w zimno – ciepło

„Poszukiwanie magicznych monet” – scenariusz zabawy

Kapitan Hak pochował na statku magiczne monety, które ukradł Dzwoneczkowi z zaczarowanego miasta wróżek. Dzwoneczek poprosił Was, żebyście jej pomogli odzyskać zrabowany skarb. Misja jest jednak niebezpieczna. Musicie wejść na statek i znaleźć jak najszybciej skradzione monety. Macie mało czasu, bo Hak uciął sobie poobiednią drzemkę i może w każdej chwili się zbudzić. Dzielicie się więc na dwie drużyny. Każda ma 30 sekund na to aby znaleźć pochowane w pokoju złote dukaty. Wygrywa ta drużyna, która odnajdzie najwięcej zaczarowanych dukatów”.

Stwórzcie swoje własne puzzle z ilustracjami z ulubionych książek. Zabawa ma tę przewagę nad klasycznymi puzzlami zakupionymi w sklepie, że te tworzycie całkowicie sami. Wystarczy, że wydrukujecie jedną z dostępnych kolorowanek online, nadacie jej pięknych kolorów i potniecie na kilkanaście mniejszych trójkątów, prostokątów lub kwadratów. Gotowe – teraz wymieszajcie elementy i spróbujcie ułożyć całość. Taka domowej roboty układanka sprawi Wam wiele radości.

Domowe puzzle

Jeśli Wasze dzieci uwielbiają tańczyć w rytm swoich ulubionych utworów muzycznych, to zaproponujcie im „taniec – zwariowaniec”. Może to być np. konkurs na najbardziej zwariowany pląs 🙂 do wybranych przez Was piosenek z bajek. Żeby uatrakcyjnić zabawę możecie dodać np. element związany z Alicją z krainy czarów – kapelusz zwariowanego Kapelusznika, który musi się znaleźć na głowie każdego uczestnika konkursu. Takie zaczarowane nakrycie głowy z pewnością wywoła u Was całą lawinę pomysłów na szalone taneczne wygibasy.

Taniec - zwariowaniec

Uwaga ten klasyk gatunku z pewnością Was nie zawiedzie i może wypełnić nawet całe sobotnie popołudnie :). Zamiast zwyczajnych haseł wypiszcie sobie na karteczkach tytuły ulubionych książek. Świetnie sprawdzi się tutaj także znany wszystkim kanon baśni (Andersena, czy braci Grimm).

Bajkowe kalambury

Quiz możecie przeprowadzić na różne sposoby. Może to być np. zestaw pytań dotyczących ulubionej książeczki lub znanych wszystkim bajek i ulubionych historii. Jak przygotować się do tej gry?

Stwórz listę fragmentów i/lub pytań dotyczących Waszych ulubionych książek. Wygrywają Ci, którzy znają najwięcej odpowiedzi na pytania i/lub potrafią wskazać tytuły odpowiadające przeczytanym fragmentom bajek.

Przykładowe pytania:

– Która z bajkowych postaci miała cerę białą jak śnieg, a włosy czarne jak heban?

– W czyim oku utknął kawałek zwierciadła, zamieniając serce w bryłę lodu?

– Kto lubił psocić, chodzić do tyłu, nosił dwa sterczące warkoczyki i miał buzię pokrytą piegami?

– Jak ma na imię siostra Pucia?

– Kim jest najlepszy przyjaciel Kici Koci?

– Kto uwielbia brykać po Stumilowym Lesie?

– Jak nazywa się las, w którym mieszka Tappi?

– Jakie zwierzę przypomina główny bohater książki „Jesteś ważny, Pinku!”?

– Skorupę jakiego jaja znaleźli Bajdurka z Mysztym?

– Wymień przyjaciół Muminka (przynajmniej dwóch).

Jeśli Wasze dzieci – tak jak nasze – znają na pamięć wiele wierszyków, to możecie w ciągu dnia pobawić się także w głośne ich recytowanie. My uwielbiamy klasykę, czyli Brzechwę i Tuwima, których poszczególne wiersze bardzo łatwo zapadły naszym dzieciom w pamięć.

Z pewnością choć raz w życiu udało Wam się bawić w podchody. To świetna zabawa, która integruje i rozwija umiejętności współpracy.

A jak pobawić się w podchody z Kurką Bajdurką? Aby zagrać narysujcie najpierw skorupę wielkiego jaja oraz tropy na kartce. Następnie wytnijcie je.

W jednym miejscu połóżcie skorupę, w pozostałych ślady/tropy zwierzęcia, które z niej uciekło. W wybranej kryjówce schowajcie uciekiniera np. dinozaura. Zawołajcie dzieci i idąc w ślad za tropami odnajdźcie zaginione zwierzę. Dobrej zabawy :)!

Podchody z Bajdurką

Jak widzicie książki potrafią zainspirować niemal każdego, a za ich pomocą można stworzyć wiele wariantów gier i zabaw dla całej rodziny. Mam nadzieję, że udało mi się choć odrobinę zachęcić Was do takiej aktywności z książkami, o jakiej nigdy wcześniej nie myśleliście i tym samym otworzyć na zabawy z literaturą pod pachą :).

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się trochę więcej o aktywnym czytaniu, to koniecznie zajrzyjcie także do poniższych artykułów:

CZYTANIE NAJLEPSZYM SPOSOBEM NA ODKRYWANIE ŚWIATA

ZABAWA KSIĄŻKĄ! 6 SPOSOBÓW NA AKTYWNE CZYTANIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *