Przejdź do treści

Kwiecień – miesiąc książki

Kwiecień - miesiąc książki

Kwiecień to dla mnie niekwestionowany miesiąc książki! To także piękna inauguracja wiosny – czasu, w którym nabieramy sił do życia i apetytu na… dobrą literaturę dla małych i dużych :).

Świętowanie możemy z powodzeniem rozpocząć 2 kwietnia Dniem Książki dla Dzieci, a skończyć 23 kwietnia, celebrując Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Te dwa dni, co ciekawe wyznaczają także ważne punkty w historii literatury. Są to bowiem daty urodzin lub śmierci wybitnych autorów: Cervantesa (zm. 23 kwietnia) i Shakespeara (ur. 23 kwietnia) oraz Hansa Christiana Andersena (ur. 2 kwietnia). Ten ostatni zresztą stał się patronem międzynarodowej organizacji IBBY zajmującej się promowaniem czytelnictwa wśród najmłodszych. Jak widzicie – mamy więc przynajmniej dwa ważne powody, by uczynić kwiecień miesiącem książki.

Zacznijmy więc świętowanie!

Dziś mam dla Was kilka ciekawych faktów dotyczących Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Rozpocznijmy więc od hasła tegorocznych obchodów organizowanych przez kanadyjską sekcję IBBY i życzeń wraz z przesłaniem, jakie w tym roku do nas kierują:

Czytamy książki w - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Stories are wings that help you soar every day

Happy International Children’s Book Day

„Reading is freedom. Reading is breath. Reading lets you see our world in a new way and it invites you into worlds you never want to leave. Reading allows your spirit to dream. They say books are friends for life and I agree. The perfect universe of you only grows when you read. Stories are wings that help you soar every day so find the books that speak to your spirit, to your heart, to your mind. Stories are medicine. They heal. They comfort. They inspire. They teach. Bless the storytellers and the readers and listeners. Bless books. They are medicine for a better, brighter world. Mahsi cho. Thank you very much.

RICHARD VAN CAMP, AUTHOR”

Historie są jak skrzydła, które unoszą Was każdego dnia

Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

„Czytanie to wolność. Czytanie to oddech. Czytanie pozwala spojrzeć na świat w  zupełnie inny sposób i zaprasza Cię do światów, których już nigdy nie będziesz chciał opuścić. Czytanie pozwala twojej duszy marzyć. Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym. Wszechświat powiększa się, gdy czytasz. Historie są jak skrzydła, które unoszą Was każdego dnia, więc znajdź książki, które przemówią do Twojej duszy, do serca i umysłu. Historie są jak lekarstwo. Uzdrawiają. Dodają otuchy. Inspirują. Uczą. Błogosławmy pisarzy, czytelników i słuchaczy. Błogosławmy książki. Są lekarstwem na całe zło tego świata, sprawiając, że staje się on lepszy i piękniejszy. Mahsi cho. Dziękuję bardzo.

Richard van Camp, autor”.

Plakat - International Children's Book Day

Źródło: www.ibby.org

To międzynarodowa organizacja non profit zajmująca się promowaniem czytelnictwa wśród młodych ludzi. Ufundowana została w Szwajcarii w 1953 roku i od tamtego czasu aż do dziś prężnie działa na terenie aż 80 krajów – także w Polsce.

W skrócie można powiedzieć, że IBBY przyświecają trzy główne cele:

– promowanie postawy zrozumienia i otwartości na kultury innych narodów za pośrednictwem książek dla dzieci

– umożliwienie dzieciom dostępu do literatury, która odznacza się wysokimi standardami literackimi i artystycznymi

– wspieranie publikacji i dystrybucji wartościowej literatury dziecięcej, szczególnie w rozwijających się krajach, w kontekście walki z analfabetyzmem

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - Kurka Bajdurka

Dzień ten został ustanowiony przez IBBY, aby zwrócić uwagę na czytelnicze potrzeby dzieci i młodzieży oraz by promować wśród nich postawę aktywnego czytelnictwa. Ten dzień to także znakomita okazja do wyłaniania najciekawszych propozycji literackich i graficznych ubiegłego roku. Sama zaś data obchodów nierozerwalnie łączy się z jednym z najsłynniejszych bajkopisarzy świata – Hansem Christianem Andersenem, który właśnie 2 kwietnia obchodzi swoje urodziny.

Duński pisarz i poeta. Autor słynnych baśni – m.in.: Calineczki, Królowej Śniegu, Małej Syrenki, Słowika, Nowych szat cesarza, czy Brzydkiego kaczątka, które weszły do kanonu literatury dziecięcej.

Swój dziecięcy świat wyobraźni mały Andersen karmił baśniami, które opowiadała mu jego babcia. Trafiały one na podatny grunt, gdyż był niezwykle wrażliwym dzieckiem i ta właśnie cecha charakteru umożliwiła mu stawianie pierwszych kroków w dziedzinie literatury. Swoją twórczość rozpoczął od pisania sztuk teatralnych, które ostatecznie nie przyniosły mu sławy. Dały mu ją za to baśnie… Jednak twórczości baśniopisarskiej nie traktował, co ciekawe, w pełni poważnie. Stały one początkowo na marginesie jego zainteresowań literackich, będąc jednocześnie pozycjami dla dorosłych. Podobno lubił podkreślać, że jego baśnie są utworami wielowarstwowymi – przepełnionymi głębszym sensem, który dostrzec mogą dopiero osoby dorosłe.

Co roku organizacja IBBY wyłania najlepszych pisarzy i ilustratorów w dziedzinie literatury dziecięcej. Nagroda H. Ch. Andersena to prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie, które w tym roku powędrowało do:

Marie-Aude Murail – utytułowanej, francuskiej pisarki, autorki popularnych we Francji (i nie tylko) książek dla dzieci i młodzieży. Twórczość Murail zaangażowana jest w problemy społeczne i przełamuje wiele tematów, które dotąd w literaturze młodzieżowej uznawane były za tabu. Pisarka zajmuje się także działalnością związaną z pracą na rzecz zwalczania analfabetyzmu oraz z walką o prawa dzieci będących uchodźcami i migrantami.

Jej książki zostały przetłumaczone na 27 języków, w tym polski. Nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w Polsce została wydana książka autorki pt. „Bystrzak”.

Oraz

Suzy Lee – utalentowanej artystki – ilustratorki, twórczyni licznych książek dla dzieci. Jej publikacje zawierają wyłącznie obrazy – nie ma w nich słów. Najnowsze prace Suzy Lee opierają się na starokoreańskich motywach folklorystycznych. W Polsce dostępne są dwa tytuły tej koreańskiej autorki: „Fala” (Wyd. Mam) oraz „Czarny ptak” (Wyd. Kwiaty Orientu).

Warto dodać, że w tegorocznej edycji konkursu IBBY mieliśmy także polski akcent. Wśród nominowanych do nagrody znalazła się Iwona Chmielewska – znakomita ilustratorka i twórczyni autorskich książek obrazkowych (picture booków), które z powodzeniem wydawane są na całym świecie. Twórczość Chmielewskiej była już wielokrotnie nominowana i nagradzana w prestiżowych konkursach, takich jak np. Bologna Ragazzi Award nazywana przez wielu „ilustratorskim Oscarem”, czy Picture Book Award. Do jej najbardziej znanych książek należą: nagrodzone i wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej „Oczy”, czy wyróżniony nagrodą IBBY w kategorii Nagroda Graficzna i Wyróżnienie Literackie „Pamiętnik Blumki”.

Kwiecień - miesiąc książki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to znakomity pretekst do tego, aby sięgnąć po ulubione bajki, baśnie i opowiadania. Jeśli jeszcze tego nie robicie, to być może da Wam to impuls, by z książką w ręku zasiadać częściej i cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu. Książki są w końcu wspaniałym łącznikiem z innymi światami, w które niezmiennie warto zatapiać się wraz z dziećmi, pokazując im jak wiele czystej radości czeka nas z tych wspólnych spotkań.

Liczę na to, że 2 kwietnia będzie zaledwie preludium do świętowania obchodów dnia książki i tym samym zainspiruje Was do wielu ciekawych aktywności związanych z czytaniem. Do czego będę Was także zachęcać podając np. ciekawe przykłady zabaw w kolejnych artykułach. A już teraz zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi aktywnego czytania z dziećmi:

CZYTANIE NAJLEPSZYM SPOSOBEM NA ODKRYWANIE ŚWIATA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *