Przejdź do treści

Lapbook – teczka pełna pomysłów!

Lapbooki

Lapbook, czy też bardziej lap book (z ang.) to rodzaj książeczki stworzonej „na kolanach”. Trudno stwierdzić, czy nazwę swą wziął od formy przeglądania czy przez to, że może być przedstawiany szerszej publiczności na kolanach, jak teatrzyk. Tak czy inaczej lapbook, to świetna forma prezentacji różnych treści.

Uwaga – na końcu wpisu czekają na Was materiały do pobrania za darmo!

Lapbook z założenia ma pełnić funkcję interaktywnej, podręcznej teczki, której zawartość skupia się wokół jednego, wybranego przez nas tematu. Może być naszą pomocą naukową, dzięki której łatwiej przyswoimy, np. zasady gramatyki języka obcego, słówka, czy trudne związki frazeologiczne. Lapbook to także forma kompilacji ciekawostek i informacji np. związanych z naszym hobby – baletem, jazdą na nartach, czy kotami.

Lapbooki mogą dotyczyć dosłownie wszystkiego i tylko nasza wyobraźnia może nas ograniczać. Tego rodzaju teczki pełne wiedzy możemy tworzyć za każdym razem, gdy mamy np. problem z przyswojeniem wiedzy na dany temat. Szczególnie w szkole, gdy zbliża się podsumowanie większego działu i sprawdzian, np. z geografii, biologii, historii, polskiego, matematyki, fizyki, czy chemii.

Lapbook o pojazdach

Tego rodzaju forma przedstawiająca w kreatywny sposób fakty i ważne informacje z zakresu wybranej wiedzy, jest świetną pomocą naukową z różnych względów. Oto kilka przykładów:

– WYSZUKIWANIE INFORMACJI

W trakcie tworzenia teczki dziecko uczy się wyszukiwać informacje. W dzisiejszych czasach umiejętność szukania oraz sprawdzania informacji w odpowiednich miejscach to połowa sukcesu. Nie sztuką jest wkuć definicje, wzory, itp., ale umieć znaleźć informacje na ich temat. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam przyswoić wiedzę.

– WSPIERANIE NAUKI PISANIA

Robienie lapbooka wspiera naukę pisania. W końcu, aby umieścić w nim wyselekcjonowaną wiedzę konieczne jest zapisanie haseł i opisanie schematów czy reguł.

– ĆWICZENIE UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA

Dzieci uzupełniając w teczce treści ćwiczą także umiejętność czytania. Aby zawrzeć w lapbooku to, co najważniejsze trzeba najpierw przeczytać wiele tekstów i wyciągnąć z nich samą esencję.

– ROZWIJA ZDOLNOŚCI PLASTYCZNE

Lapbook pomaga rozwijać również zdolności plastyczne, bo przecież do jego wykonania konieczny jest zmysł przestrzenny, w tym również umiejętności kompozycyjne. Wszystkie zgromadzone informacje trzeba zaprezentować w końcu w ciekawy sposób i tak, by wszystko tworzyło logiczną oraz spójną całość.

Wnętrze lapbooka

Nasza teczka może być pełna kreatywnych pomysłów na zaprezentowanie treści. Przyda się tu z pewnością znajomość origami ;). Ale spokojnie 🙂 -najwięcej frajdy sprawi dzieciom robienie wszelkiego rodzaju skrytek. Poniżej znajdziecie kilka prostych w wykonaniu propozycji form przestrzennych, które warto zawrzeć w lapbooku:

– koperta (gotowa, lub wykonana własnoręcznie),

– kieszonka – pochodna koperty ;), ale może przybrać czasem nieco inny kształt, np. kwadratowy, półokrągły, a dostęp do niej można wykonać z boku (kieszonki znajdziecie na zdjęciach naszych lapbooków),

Lapbook o bajkach

– miniksiążeczka – najlepiej do samodzielnego wykonania. Instrukcji, jak je wykonać, jest mnóstwo w internecie. My korzystaliśmy z platformy Pinterest.

– okienko – albo kartka z kilkoma pociętymi paseczkami. Dzieci to uwielbiają! My w ten sposób zapisaliśmy słowo „auto” w różnych językach. Dobre do nauki języków obcych,

– element obrotowy – to już nieco trudniejsza forma, ale daje z pewnością fajny efekt wizualny. W ten sposób, w lapbooku o pojazdach zaprezentowaliśmy najważniejsze informacje o autorze teczki – wiek, zainteresowania, czy ulubione zabawy,

– papierowa „paczuszka” – tutaj można zaszaleć! Opcji jest całe mnóstwo od najprostszego, otwierającego się, kwadracika po bardziej wymyśle formy, jak np. kwiatuszki. W tym przypadku również posiłkowaliśmy się inspiracjami z platformy Pinterest,

– girlanda – czyli coś, co uwielbia robić moja córka. Postanowiłyśmy zaadaptować ją na użytek naszych teczek, by w jej zakamarkach ukryć różne ciekawostki,

– „wklejki” – czyli wszelkiego rodzaju informacje, które zostały wcześniej wydrukowane, a następnie wklejone do środka lapbooka. W taki sposób możemy wzbogacić wnętrze teczki np. mapą lub definicją.

Całość możemy oczywiście ozdobić własnoręcznymi rysunkami, czy naklejkami. Ważne, by była to praca samodzielna przy większej lub mniejszej pomocy dorosłego (w zależności od wieku dziecka) :).

Lapbook i jego skrytki

Powodów, dla których warto sięgnąć po tę właśnie formę jest naprawdę wiele. Przede wszystkim za pomocą lapbooka dzieci uczą się jak:

– sprawnie wyszukiwać treści,

– odpowiednio dobierać i kolekcjonować informacje,

– systematyzować zdobytą wiedzę.

Taka interaktywna teczka przyczynia się więc do poszerzania wiedzy i pełni funkcję czegoś w rodzaju spersonalizowanego, podręcznego notesu.

Elementy interaktywne w lapbooku

Lapbook angażuje wiele zmysłów jednocześnie.

Dziecko przyswaja wiedzę na różnych poziomach, poprzez wzrok, dotyk, słuch. Aby go stworzyć musi wykonać wysiłek związany z czytaniem, pisaniem, pracami plastycznymi i planowaniem układu treści.

Jednym słowem to świetna nauka selekcji informacji, projektowania i planowania przestrzennego.

Lapbook, czyli interaktywna teczka

Co ważne – nie da się go źle zrobić. Nie ma dobrych i złych sposobów na jego wykonanie, tak więc do dzieła :)!

Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił, mam niespodziankę :). Poniżej znajdziecie materiały do pobrania i wydrukowania o baśniach. Myślę, że dzięki tym kilku gotowym wzorom notatek łatwiej będzie zacząć projektowanie lapbooka z dzieckiem.

– mapa miejsc pochodzenia najstarszych baśni,

Mapa baśni

– notatka o najstarszych zbiorach baśni,

Najstarsze zbiory baśni

– grafika do wykonania kieszonki na tytuły baśni H. CH. Andersena oraz braci Grimm,

Kieszonka Andersen

Kieszonka Grimm

– tabelki z tytułami najbardziej znanych baśni braci Grimm i Andersena do wycięcia i pochowania w odpowiednich kieszonkach,

Tabelka 1

Tabelka 2

– grafika do wypełnienia przez dziecko tytułu ulubionej bajki,

Grafika do wypełnienia ulubionej bajki

– grafika z miejscem do zilustrowania sceny z ulubionej bajki.

Grafika do rysunku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *