Przejdź do treści

Na początku była książka – o kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Pierwsze książki dla dzieci

Już od pierwszych dni życia warto sięgać po książkę, by rozbudzać w dziecku ciekawość świata i wspierać jego rozwój. O tym jak ważne jest to zadanie przypominają nam liczne kampanie społeczne wspierające rozwój czytelnictwa. Jedna z nich zasługuje na nieco więcej uwagi.

Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek
Pierwsza czytelnicza wyprawka krakowska

Kilka dni po porodzie, jako świeżo upieczona mama otrzymałam w ramach wyprawki ze szpitala – w którym rodziła się nasza córka – pewną książkę. Był to „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” Michała Rusinka. Pamiętam to bardzo dobrze, bo uwielbiam książki dla dzieci, a w tej zakochałam się od razu. Trzeba przyznać, że Kraków stanął na wysokości zadania i przygotował cudowny zbiór wierszy okraszony pięknymi ilustracjami Iwony Całej. To znakomita pozycja do biblioteczki każdego małego czytelnika. Byliśmy nią zachwyceni i czytaliśmy ją bardzo często. Do dziś zresztą zdarza się nam do niej wracać.

Pierwsza książeczka
„Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek” Michała Rusinka

A dlaczego o tym wspominam? Bo tego rodzaju akcje, jak krakowska wyprawka z książką dla dzieci są niezwykle istotne. Bardzo ucieszyłam się więc, gdy trzy lata później w ramach kolejnej wyprawki otrzymałam już książkę będącą częścią ogólnopolskiej kampanii Instytutu Książki – „Mała książka – wielki człowiek”. W końcu, w całym kraju wszystkie nowonarodzone dzieci dostawały swoje „Pierwsze wiersze”. Jak podaje instytut, co miesiąc otrzymuje ją blisko 30 tysięcy noworodków. To całkiem dużo i daje nadzieję na to, że książki dla dzieci zagoszczą w polskich domach na dłużej.

Moje pierwsze wiersze
"Idzie niebo ciemną nocą"

Poza tym uważam, że to świetny pomysł, by zaszczepiać miłość do książek już od pierwszych dni życia. Dzięki temu dziecko rozwija nie tylko zmysł wzroku i słuchu, ale i karmi swoją wyobraźnię, budując tym samym swoje wyobrażenie o świecie. Wszyscy wiemy, że wspólne czytanie to podstawa bliskich relacji z dziećmi, dlatego też tak ważne jest otaczanie się literaturą już od samego początku. Jak podają naukowcy – powinien być to kontakt z lekturą przynajmniej przez 20 minut dziennie. To naprawdę niedużo biorąc pod uwagę fakt ile czasu potrafimy spędzać przed ekranem smartfona, komputera czy telewizora. Warto o tym pomyśleć i organizować swój czas w taki sposób, by dziecku nie zabrakło tej czasami jedynej w ciągu dnia bliskości.

Pierwsze wiersze - "Mała książka - wielki człowiek"
Pierwsza czytelnicza wyprawka

Ale 20 minut dziennie spędzone z kilkulatkiem nad lekturą możemy wzbogacić dodatkowo wyprawą do pobliskiej biblioteki, gdzie czeka na nas mnóstwo wartych odkrycia książek. Być może już się Wam to udało i wspólnie z dzieckiem wybraliście się, by założyć pierwszą kartę czytelnika. Jeśli nie, to z dużym prawdopodobieństwem zrobiło to Wasze przedszkole, które odwiedziło bibliotekę w ramach wycieczki. Jest więc szansa, że maluchy zetknęły się właśnie tam z kontynuacją programu „Mała książka – wielki człowiek”, której drugi etap skierowany jest właśnie do przedszkolaków.

Pierwsze czytanki
Wyprawka dla przedszkolaka

A jak to było w naszym przypadku? Nam udało się zorganizować rodzinny wypad do biblioteki, która brała udział we wspomnianym programie. Przy wyrabianiu kart bibliotecznych nasze dzieci otrzymały książki wraz z poradnikiem dla rodziców oraz Karty Małego Czytelnika. Warto dodać, że taki świeżo upieczony czytelnik może zbierać naklejki za każdą wypożyczoną w bibliotece książeczkę. Gdy zgromadzi ich 10 (musi je przykleić na rewersie karty) – dostanie dyplom. To bardzo fajna motywacja i rodzaj grywalizacji, która wciąga dzieciaki jednocześnie zachęcając do częstszych wizyt w bibliotece.

Karta Małego Czytelnika
Naklejki za wypożyczenie książek na Karcie Małego Czytelnika

Wprawdzie szkoła jeszcze przed nami, ale już zdążyłam doczytać na stronie kampanii, że to nie koniec zachęcania dzieci do czytania. Wraz z rozpoczęciem edukacji czeka na nas jeszcze jedna niespodzianka. Projekt „Mała książka – wielki człowiek Wyprawka Pierwszaka” wystartował jesienią 2020 roku i to w szkole właśnie dzieci będą otrzymywać wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów. Co w nich znajdziemy? Mają one zawierać książeczki pomocne w nauce rozpoznawania liter i stawiania pierwszych kroków w czytaniu. Dodatkowo w takiej wyprawce odnajdziemy również broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów oraz kreatywny alfabet, będący plakatem z literkami do samodzielnego wycinania.

Tych z Was, którzy chcieliby zapoznać się ze szczegółami kampanii odsyłam do >>strony<<. Możecie tam znaleźć również ciekawe artykuły i pomoce dydaktyczne do pobrania.

To bardzo krzepiące, że w naszym kraju oprócz rodziców jeszcze komuś zależy na tym, by dzieci zainteresowały się literaturą. Dzięki książkom w końcu uczymy się siebie i świata, który nas otacza, a co najważniejsze stajemy się po prostu lepszymi ludźmi. Mam nadzieję, że i Wam uda się wziąć udział w tej bardzo pożytecznej kampanii i cieszyć się ze wspólnego czytania, które w końcu sprawia nam tyle przyjemności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *