Przejdź do treści

Papierowe ozdoby świąteczne – DIY

Ozdoby choinkowe z papieru

Być może nadszedł ten moment, by zasiąść wraz z rodziną i przyjaciółmi do robienia własnych ozdób świątecznych. Jeśli przeszło Ci to przez myśl, to pewnie szukasz inspiracji. Tak się składa, że będąc niedawno w pewnej bibliotece natrafiłam na choinkę obwieszoną własnoręcznie wykonanymi ozdobami papierowymi. Pracownicy biblioteki postanowili wykorzystać stare – poniszczone książki do wykonania takich zawieszek i dać słowom drugie życie :). Bardzo spodobała mi się ta idea i postanowiliśmy ją wcielić w życie u nas w domu. Wprawdzie nie mieliśmy książek, które moglibyśmy poświęcić na ten cel, ale znalazły się za to gazety. Stare magazyny posłużyły nam więc do wykonania aniołków, gwiazdek, serduszek, a nawet samochodzików :). Zobaczcie, jak to zrobić!

Ozdoby DIY ze starych gazet

Przygotuj:

– stare gazety lub książki (mogą być też stare papiery, zadrukowane kartki, których już nie potrzebujemy)

– szablony, np. gwiazdki, śnieżynki czy aniołki

– klej/taśma dwustronna

– nożyczki

– blok techniczny

– dziurkacz

– ozdobne sznureczki

Wykonanie:

Pozbieraj stare gazety lub poniszczone książki. Następnie wykonaj samodzielnie szablony. Możesz również poszukać ich w internecie. Świetnie sprawdzą się do tego aniołki, dzwoneczki, śnieżynki lub bałwanki. Warto też uruchomić wyobraźnię. U nas dzieci bardzo chciały włączyć do tego grona także serduszka i samochodziki :). U Was mogą to być np. dinozaury.

Gotowe wzory umieszczamy na bloku technicznym – odrysowujemy i wycinamy dowolną ilość ozdób.

Precyzyjnie odrysuj szablony

Precyzyjnie odrysuj wzory

Następnie sięgamy po stare gazety lub książki. Nanosimy szablony i wycinamy do każdej ozdoby po dwa obrazki (będziemy je umieszczać z obu stron). Uwaga! Pamiętajcie, żeby to dobrze zrobić. Nam zdarzyło się odrysować na gazecie dwa razy tę samą stronę, przez co nie pasowała do awersu i rewersu kartonika.

Papierowe ozdoby świąteczne - DYI

Najlepiej sprawdzają się proste szablony

Gdy wzory wraz z obrazkami będą już przygotowane, sięgamy po klej lub dwustronną taśmę klejącą. Naklejamy na kartoniki wycięte z gazet obrazki i za pomocą dziurkacza lub nożyczek robimy otwory na sznurki.

Papierowe ozdoby na choinkę - zrób je sam!

Sznureczki również pełnią funkcję ozdobną

Na koniec odmierzamy równej długości sznurki i przewlekamy przez dziurki w naszych świątecznych zawieszkach.

Gotowe :)!

Jeśli macie jeszcze siły, to zachęcamy do zrobienia zawieszek z cytrusów. Nam marzyło się to już od kilku sezonów :). Poniżej znajdziecie wskazówki, jak je wykonać.

Ozdoby z pomarańczy DIY

Przygotuj:

– pomarańcze/grejpfruty (u nas były trzy)

– papier do pieczenia

– sznureczki lub rafia

Wykonanie:

Pokrój pomarańcze lub grejpfruty na równe plasterki (około 8 mm). Rozłóż je na wyłożonej papierem blaszce do pieczenia. Wsadź do rozgrzanego piekarnika. Piecz/susz z funkcją termoobiegu w temperaturze 110 stopni przez około 2 godziny. Wszystko zależy jak grube plastry ukroicie. Jeśli będą grubsze, to czas suszenia z automatu się wydłuży.

Pokrój pomarańczę na równe plastry

U nas były też mandarynki, ale trzeba je było szybciej wyciągać 😉

Co jakiś czas zaglądaj, czy plasterki nie przypiekają się za mocno i obracaj je. Pomarańcze lub grejpfruty możecie również suszyć na kaloryferze.

Po ich wysuszeniu odmierz równej długości sznureczki (u nas była to rafia w naturalnym kolorze) i przewlecz je przez plasterki. My robiliśmy dziurki w „suchym miąższu” przy pomocy nożyczek (możecie zrobić je też nożem albo grubą igłą. Może się to nawet udać przy pomocy zaostrzonej kredki :)).

Gotowe!

Pomarańczowe zawieszki - DIY

Część plastrów może jeszcze dosychać w ciągu najbliższych dni

Mamy nadzieję, że będziecie się świetnie bawić w trakcie przygotowywania takich domowych ozdób świątecznych. To także doskonały sposób, by wspólnie spędzić ze sobą czas.

Jeśli masz ochotę na inne świąteczne zabawy DIY, to zajrzyj także do wpisu KALENDARZ ADWENTOWY DIY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *